Pracodawca i jego pracownicy muszą przejść specjalistyczne szkolenie z zakresu bezpiecznego usuwanie azbestu i posiadać stosowne zaświadczenia. Należy także pamiętać, że pracownicy muszą bezwzględne posiadać zaświadczenia lekarskie o przeciwwskazaniu do wykonywania pracy na stanowisku na którym będą usuwać azbest. Z reguły są to stanowiska pracy takie jak dekarz, lub pracownik ogólnobudowlanego, gdzie występuje zagrożenie utraty zdrowia wywołane emisją azbestu do środowiska pracy. Ze względu na specyfikę demontażu azbestu z dachów obiektów wiążących się z pracą na wysokości pracownicy powinni posiadać brak przeciwskazań przy pracy na wysokości pow. 3 metrów.
Szkolenie przygotowuje do pracy przy azbeście i w swym zakresie obejmuje:
– identyfikację zagrożeń
– eliminację zagrożeń
– sposoby zapobiegawcze
– postępowanie zgodne z zasadami BHP
– zasady postępowania przy usuwaniu azbestu
– postępowanie w sytuacjach awaryjnych
– zagadnienie dot. badania lekarskie (rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 4 sierpnia 2004 r.w sprawie okresowych badań lekarskich pracowników zatrudnionych w zakładach, które stosowały azbest w produkcji)
– transport i składowanie materiałów ( w tym ustawa z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.)
– pobieranie próbek, pomiary w środowisku pracy, normy ( rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy)